Select Page
Refurbished, si ti dallojmë dhe evitojmë…

Refurbished, si ti dallojmë dhe evitojmë…

Refurbished, si ti dallojme dhe evitojme…

 

Meqenese tani I kuptuam rreziqet qe mbart me vete nje laptop refurbished tani po ju japim disa tregues qe e bejne te dalloj nga pjesa tjeter:

 

1- shikoni per nje ngjitese jeshile ose te kuqe qe shkruan me te medha REFURBISHED ose shikoni pjesen e poshtme te laptop nqse ka gervishtje qe tregojne qe kjo leter eshte hequr

2- ne 99% te rasteve keta laptop kane nje kuti te thjeshte kartoni pa logo apo tregues te tjere rreth prodhuesit ose jane pa asnje lloj paketimi.

3- kontrolloni Part number te laptop nqse ne fund mbaron ne “R” qe do te Refurbished…

4- kontrolloni me imtesi pjese qe jane ne qender te vemendjes gjate perdorimit si :tastiere, trackpad ose LCD per shenja perdorimi ose zbehje

5- shikoni vidat poshte laptop,nje laptop refurbish do ti kete ato te demtuara pasi eshte hapur (mbase dhe disa here ne veresi te difektit qe ka kaluar…)

6-kontrolloni nr.serial te laptop nqse eshte I fshire apo deformuar ose nepermjet BIOS kontrolloni nese nr.serial ne trup perputhet me ate ne BIOS…

7- kontrolloni nqse nr.serial I baterise perputhet(te pakten nr ose shkronjat e fundit) me nr serial te laptop

8- dhe e fundit, kontrolloni qe te gjithe aksesoret te jene prezent,manual perdorimi,cd,etj etj

 

Kaq shume kujdes per te blere dicka qe normalisht duhet te sillte vetem kenaqesi dhe liri veprimi edhe ne levizje!

Ne vitin 2011 ,ku ekonomia globale po kalon nje nga krizat me te renda te historise se njerezimit a ja vlen te shpenzoni kohen dhe parat tuaja (qe eshte bere shume e veshtire ti fitosh) ne nje laptop/kompjuter qe e ka kaluar nje “infarkt” dhe po ta sforcosh shume, kalon te dytin???

 

Si kompani qe pretendon majat me te larta te “zinxhirit ushqimor” ne tregun e IT, Gjergji Kompjuter ofron zgjidhje per cfaredolloj xhepi dhe perdorimi. Kjo per arsye qe edhe ju te ndjeheni te kenaqur me investimin tuaj, qofte ai kompjuter I thjeshte per perdorimi Internet,qofte “perbindesh me krahe” qe bluan lojra vetem me nje Click…!

 

Perfitojme nga rasti per te falenderuar te gjithe komentuesit tane (sidomos ata negativ) qe na japin arsye dhe na frymezojne cdo dite e me shume per te dhene maksimumin tone me ide te reja e sherbime sa me afer konsumatorit.

Nje falemderim special shkon dhe per te gjithe fansat tane te zjarrte, qe do ju lutesha per etike komunikimi, pasi ne jemi dhe kompani pervecse nje familje e madhe, te mos permendin me emra kompanish konkurente edhe pse mund te na imitojne apo ne nje fare menyre ofendojne…

 

Treni Gjergji Kompjuter ka kohe qe eshte nisur edhe pse shume mendojne apo deshirojne qe te jete akoma ne stacion….

Ne nuk shkojme atje ku na con rruga por perkundrazi dalim prej saj dhe krijojme nje rruge te re qe te tjeret te na ndjekin….

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Select your currency
EUR Euro
ALL Albanian lek